Sprowadzenie samochodu z zagranicy – co powinieneś wiedzieć?

19.11.2014
Sprowadzenie samochodu z zagranicy – co powinieneś wiedzieć?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy to papierkowe wyzwanie, jednak nie pożałujesz włożonego w to trudu, gdy już ujrzysz swoje wymarzone auto w garażu. Zatem do dzieła! Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, decydując się na kupno samochodu poza granicami kraju.


Na własną rękę czy przez pośrednika?
 

Znalezienie i sprowadzenie tego jedynego, wymarzonego samochodu wymaga czasu i cierpliwości, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy pośredników. Rozwiązanie jest wygodne ze względu na to, że nie musisz osobiście jechać za granicę, a w dodatku koszty kupna takiego auta są podobne lub niewiele większe. Często jednak samochód, który miał należeć do niedzielnego kierowcy, po pewnym czasie okazuje się być styranym złomem z gigantycznym przebiegiem. Dlatego najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Najczęściej Polacy jeżdżą po samochody do Niemiec, ze względu na niedaleką odległość, ale przede wszystkim dobry gust i zasobność portfeli naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli nie masz nikogo, kto na miejscu mógłby Ci pomóc, warto dobrze się przygotować do wyjazdu. Lepiej poszukać ofert w Internecie i kupić samochód bezpośrednio od właściciela, niż tracić czas w komisach, w których samochody raczej nie spełnią Twoich oczekiwań technicznych (choć z drugiej strony można wynegocjować dobrą cenę i najczęściej formalności związane z wyrejestrowaniem samochodu są już załatwione). Jeśli znalazłeś swoją perełkę, pora przejść do konkretów.

Formalności za granicą

Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania, dlatego lepiej się dobrze przygotować do kupna samochodu za granicą. Bardzo ważne jest, żebyś zadbał o wszystkie dokumenty, gdyż brak któregoś z nich, może uniemożliwić Ci rejestrację auta w Polsce. 

Będąc za granicą należy:

- podpisać umowę kupna-sprzedaży (jeśli sprzedający jest osobą fizyczna) lub odebrać faktury VAT (od osoby prawnej);
– sprzedający musi wyrejestrować pojazd (w innym wypadku, m.in. w razie stłuczki możemy go narazić na utratę zniżek za bezszkodową jazdę, dlatego mało kto pozostawia swoje tablice);
– załatwić tymczasowe tablice rejestracyjne i pięciodniowe ubezpieczenie OC w zagranicznym Wydziale Komunikacji (100-130 euro).

Formalności po powrocie do kraju

Ciąg dalszy załatwiania formalności czeka Cię w Polsce:

- opłata akcyzy w urzędzie celnym (w zależności od pojemności silnika: 18,6% wartości samochodu za samochód z silnikami o pojemności powyżej 2000 ccm i 3,1%, jeśli pojemność nie przekracza 2000 ccm);

- opłata recyklingowa (500 zł);

- opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o zwolnieniu z VAT (160 zł);

- badania techniczne (169 zł);

- tłumaczenie dokumentów (200 zł).

No i najważniejsze – zanim zarejestrujesz samochód w Polsce, musi on posiadać polisę OC.  Szukając odpowiedniego dla Ciebie ubezpieczenia warto sprawdzić ofertę Avivy jeszcze zanim samochód zostanie zarejestrowany w naszym kraju; posługując się zagranicznymi tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi.

Taką polisę możesz wykupić na cały rok. Potrzebujesz jedynie umowy lub faktury, poświadczającej o zakupie samochodu, ważnego przeglądu technicznego i tymczasowych tablic rejestracyjnych. Po rejestracji w Polsce należy zgłosić fakt zmiany numeru ubezpieczycielowi. Jeśli zapomnisz o wykupieniu OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na pewno wkrótce zwróci się do Ciebie z prośbą o uiszczenie kary. Po dopełnieniu wszystkich powyższych formalności, możesz śmiało rejestrować samochód (200 zł). 

Sprowadzenie auta z zagranicy wiąże się z wizytami w kilku urzędach, ale niewątpliwie daje komfort niemalże nieograniczonego wyboru luksusowych marek w atrakcyjnych cenach. Zastanów się więc, czy zakup za granicą jest dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem i podejmij świadomą decyzję.


Powiadom znajomych o wpisie

Komentarze

 • Paweł Raporty

  Skąd ja to znam..

  Sprowadzane auta są fajne.. ale mnie te wszystkie dokumenty i przepisy przerosły.. =(

  Wolałem zapłacić i mieć z głowy. Jeśli ktoś lubi i ma czas to można samemu biegać od okienka do okienka z druczkami a jeśli nie to polecam Agencję Celną Abak z Radomia. Szybko i tanio. Sprawdzone! =)

 • http://autogasafrica.co.za tuis

  Kiedy sprowadza się samochód z zagranicy i jest w nim instalacja lpg , a zwłaszcza instalacja gzowa sekwencyjna może być potrzeba przerobienia zaworu tankowania albo specjalna przejściówka do tankowania lpg. Kolejny kłopot to regulacja instalacji gazowej. Komputer lpg wymaga dostępu do specjalnego programu. Często takie programy nie są ogólnie dostępnym. Wtedy najlepiej jest odwiedzić serwis lpg i poprosić o założenie jakiegoś polskiego komputera gazowego.
  Ja znalazłem warsztat gazowy htp://lpgmasters.pl