Samochód do firmy – leasing czy kredyt?

18.11.2014
Samochód do firmy – leasing czy kredyt?

Samochód firmowy często jest użyteczny w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Którą metodę zakupy wybrać – leasing czy kredyt – aby najwięcej zaoszczędzić?

 

Kredyt to większe koszty początkowe

Jednym z pierwszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę podczas zaciągania kredytu na samochód do firmy, jest jego oprocentowanie. Bardzo szeroka oferta na rynku związana jest z dużą konkurencją, gdyż – bądźmy szczerzy – przedsiębiorcy są łakomym kąskiem dla banków. Zakładając, że chcesz wziąć kredyt na dwa lata, przeciętne jego oprocentowanie wg portal totalmoney.pl w zależności od oferty wyniesie od kilku do ok 11-13%. Posługując się w dalszym ciągu odsetkami procentowymi, w pierwszych miesiącach spłaty kwota wolna od podatku w zależności od wartości pojazdu będzie wynosiła ok. 6-10% raty. Wraz z upływem czasu rata kredytu będzie maleć (z uwagi na coraz mniejszy procentowy udział odsetek), a co za tym idzie, zmniejszeniu ulegnie także kwota wolna od podatku.

Musisz jednak pamiętać, iż do wzięcia kredytu nie zawsze potrzebujesz wkładu własnego. Jest to duży plus głównie dla młodych przedsiębiorców. Mimo to, bank z pewnością sprawdzi Twoją zdolność finansową i pozostałe parametry niezbędne do zaciągnięcia pożyczki. Po spłacie całej kwoty do banku, samochód stanie się także w pełni Twoją własnością.

 

Leasing to ciekawa alternatywa

Należy zacząć od tego, iż na rynku spotykane są dwa rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny. Najważniejsze informacje dotyczące leasingu operacyjnego to:

 

- do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć całą ratę leasingową (rata kapitałowa + rata odsetkowa),

- auto staje się Twoją własnością dopiero po ustaniu leasingu i wniesieniu kwoty wykupu,

- podatek VAT jest rozłożony na okres całej umowy i płatny łącznie z ratami.

 

W przypadku leasingu finansowego warto pamiętać o tym, że:

 

- do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć tylko ratę odsetkową i koszty amortyzacji,

- samochód staje się częścią stanu majątkowego leasingobiorcy już w trakcie trwania umowy i to on ponosi koszty amortyzacji,

- ostatnia rata leasingowa powoduje automatyczne przekazanie własności auta na leasingobiorcę,

- opłatę za podatek VAT wnosi się jednorazowo w całej kwocie w momencie przekazania auta do użytkowania.

 

Firma leasingowa również będzie chciała zweryfikować Twoje możliwości finansowe, zrobi to jednak nie aż tak wnikliwie jak bank. W tym przypadku niezbędny stanie się również wkład własny, zwykle rozpoczynający się od 5% wartości pojazdu. Przeciętne oprocentowanie leasingu wg portalu go-leasing.pl wynosi od 4% do 6%. Maksymalna kwota możliwa do odliczenia od podatku to 60% kwoty faktury leasingowej, nie może to być jednak więcej niż 6000 zł.

 

Jak obniżyć koszty utrzymania auta firmowego?

Samochód firmowy przynosi nie tylko zyski – jego eksploatacja i amortyzacja mogą okazać się sporym wydatkiem, szczególnie w przypadku niektórych modeli. Należy również uwzględnić obowiązkową polisę OC oraz dodatkowe AC. W Avivie znajdziesz atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe, dzięki którym możesz zaoszczędzić nawet 20%. Ponadto, otrzymasz zniżkę za bezszkodową jazdę w wysokości nawet 60% i wiele innych bonusów, takich jak nawet dwuletnia gwarancja na wykonanie napraw czy bezpłatne ubezpieczenie assistance.

 

Samochód firmowy to Twoja decyzja

Podsumowując, leasing operacyjny jest korzystniejszy finansowo, stracisz także mniej czasu na dopełnienie formalności. Co więcej, samochód firmowy nie stanie się de facto Twoją własnością – chyba że zdecydujesz się uiścić kwotę wykupu. Kredyt, mimo iż bardziej obciążający finansowo, nie wymaga natomiast wkładu własnego. Warto również zapoznać się z ofertą ubezpieczeniową dostępną na stronie Avivy. Ostateczny wybór należy jednak zawsze do Ciebie – to Ty znasz najlepiej własne możliwości, potrzeby i oczekiwania. Musisz wziąć pod uwagę zarówno względy finansowe, jak i przyszłość oraz politykę firmy. Może się okazać, iż w rzeczywistości potrzebujesz czegoś zupełnie innego niż to, co zakładałeś na początku.


Powiadom znajomych o wpisie

Komentarze

 • https://wordpress.org/ Pan WordPress

  Cześć, to jest komentarz.
  Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.

 • admin

  halo

 • http://autogasafrica.co.za tuis

  Biorąc leasing warto postarać się o to żeby był samochód z instalacją lpg. Oszczędności jakie wygeneruje instalacja gazowa a szczególnie instalacja gazowa sekwencyjna będą na tyle duże, że mogą osiągnąć poziom 1-2 rat leasingowych w ciągu roku.
  Dla flot samochodów warto robić montaż instalacji lpg tam gdzie jest dobry warsztat gazowy.
  Przykładem profesjonalnego podejścia jest http://lpgmasters.pl

 • rokki

  warto jeszcze wspomnieć, że samochód nawet wzięty na raty można sprzedać albo pokombinować, a leasing to już jednak inna bajka. ku przestrodze: http://blogmotoryzacyjny.aviva.pl/leasing-czy-kredyt-samochod-do-firmy/ także mimo że firma ma dobrą płynność czy my zarobki to jednak leasing jako taki postrzegam jak rozwiązanie połowiczne i dobre tylko dla niektórych ;)