Jakie auta są trwałe i niezawodne?

28.01.2015
Jakie auta są trwałe i niezawodne?

Wygoda, design, ekonomia eksploatacji, statystyki awaryjności, opinie znajomych oraz koszty ubezpieczenia to istotne elementy wyboru samochodu. Jak wybrać auto niezawodne, trwałe i ekonomiczne?

 

Wybór odpowiedniego samochodu to decyzja, która sprawi, że codzienna eksploatacja auta stanie się przede wszystkim przyjemnością i radością, a jedynym utrudnieniem związanym z jego użytkowaniem będzie konieczność tankowania paliwa i dopilnowanie terminowości przeglądów technicznych oraz ubezpieczeń. Do ostatecznej decyzji warto się solidnie przygotować i zapoznać się ze statystykami dotyczącymi niezawodności i popularności poszczególnych marek.

 TUV: Mazda 3 i Porshe 911 w czołówce solidności

Przede wszystkim warto zainteresować się badaniami i analizami dotyczącymi awaryjności i niezawodności poszczególnych marek. Takie raporty publikuje corocznie niemiecki Instytut TUV. W ramach badania TUV 2015 wykorzystano dane z przeglądów 8,5 mln samochodów.

Badanie prowadzono w pięciu grupach wiekowych samochodów.Wśród najmłodszych aut (2-3 letnich) pierwsza dziesiątka zdominowana jest przez niemieckie marki, i tak: Mercedes SLK, Audi A6, Mercedes GLK to trzy modele o najniższym współczynniku awaryjności. Na drugim końcu tego zestawienia znalazły się marki najbardziej awaryjne, ze współczynnikiem oscylującym w granicy 15%, i tak od miejsca ostatniego są to: Dacia Logan, Alfa Romeo Mito oraz Fiat Panda. W tej kategorii wiekowej aż 8,4% przebadanych samochodów posiadało usterki. Analizując kolejne kategorie wiekowe, najmniej awaryjnymi modelami okazały się: wśród pojazdów do 5 lat – Mazda 3 (5,4%), a w trzech pozostałych kategoriach (7, 9 i 11-latków) – Porsche 911 (odpowiednio 10,5%; 11,5%; 14,6%).

Analizując pierwsze dziesiątki w poszczególnych kategoriach badania TUV 2015, można wywnioskować, że w przypadku najmłodszych samochodów najmniej awaryjne są pojazdy niemieckie, a wraz z wiekiem do wysokich lokat docierają pojazdy Toyoty.

 

ADAC: Volvo, Audi i BMW dają najwięcej zadowolenia

 Największy niemiecki automobilklub ADAC przeprowadził w 2014 roku badanie internetowe na grupie 20 tys. posiadaczy samochodów używanych (starszych niż 3,5 roku) produkowanych przez 25 marek motoryzacyjnych. Zadowolenie oceniano w oparciu o cztery aspekty użytkowania auta. Ankietowani oceniali: jakość i niezawodność, atrakcyjność, koszty serwisu oraz koszty utrzymania. Najlepszy wynik – 79,5% zadowolonych użytkowników uzyskało Volvo XC60 D5 AWD (tym samym pozbawiło najwyższego miejsca na podium dotychczasowego zwycięzcę – BMW). Dwa kolejne miejsca to Audi (78,4%) oraz BMW (78,2%).

Dwa poprzednie badania prowadzone były na rynku niemieckim. Polacy prawdopodobnie mają inne preferencje, albo samochody, które wygrały w rankingach ADAC i TUV są poza możliwościami finansowymi przeciętnego Kowalskiego, bowiem w 2014 roku Polacy zarejestrowali najwięcej samochodów marki Skoda. Ale nie tylko one cieszyły się popularnościąWedług raportu KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego najczęściej rejestrowanymi markami w Polsce w klasie samochodów ekonomicznych w I kwartale 2014 roku były: Skoda, Volkswagen i Toyota. W tym samym rankingu w pierwszej trójce nowo rejestrowanych samochodów premium znajdują się: BMW, Audi i Mercedes.

 Sprawdź koszt ubezpieczenia

Decydując się na kupno samochodu warto wziąć pod uwagę nie tylko jego niezawodność, ale także wysokość składki OC. W tym wypadku marka i wiek auta nie pozostają bowiem bez znaczenia. Wysokość ubezpieczenia w głównej mierze zależy od dwóch czynników. Istotne są dane samego kierowcy, jego doświadczenie i przebieg poprzednich polis, staż za kierownicą oraz wiek. Drugim ważnym elementem jest, naturalnie, pojazd. Na podstawie wielu danych gromadzonych z różnych źródeł, ubezpieczyciel ustala stawki podstawowe polis dla poszczególnych marek, modeli i roczników. Oczywiście tańsze w ubezpieczeniu są pojazdy młode, mniej awaryjne i prowadzone przez doświadczonego kierowcę. Warto sprawdzić przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń koszt ubezpieczenia wybranego samochodu przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.


Powiadom znajomych o wpisie

Komentarze

 • Good-goods

  Mazda jest w czołówce? Słyszałem, że mazdy ostatnich produkcji są bardzo awaryjne.

  Pozdrawiam,
  Rafał z http://good-goods.pl/

 • http://autogasafrica.co.za tuis

  niezawodne auto to takie gdzie można zrobić bezproblemowo montaż instalacji gazowej w samochodzie.
  Do tego potrzebna jest firma z doświadczeniem.
  http://lpgmasters.pl/

 • https://ubezpieczamy-auto.pl/ Kasia z ubezpieczamy-auto.pl

  Mi osobiście mazdy bardzo się podobają. Faktycznie kilka modeli było awaryjnych, ale nie ma rzeczy idealnych. Gdybym miała wybierać, to Mazda na pewno była by na liście samochodów które bym rozważała.

 • https://superparts.pl/ superparts.pl

  Ahhh ta Mazda <3 A wszystkie części można znaleźć tutaj https://superparts.pl/ jeśli znalazłaby się jakaś awaria ;)