Jak wybrać ubezpieczenie OC?

19.01.2015
Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Wyłącznie obowiązek czy pakiet atrakcyjnych i spersonalizowanych świadczeń „skrojonych na miarę”? – o porównaniu nowoczesnych ubezpieczeń obowiązkowych OC.

Zakup samochodu, zakończenie poprzedniej polisy czy chęć zmiany zakładu ubezpieczeniowego to najczęstsze przesłanki poszukiwania na rynku najlepszej oferty ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Przypomnijmy, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierujących pojazdami jest obowiązkowe od pierwszego dnia posiadania samochodu, a jego brak w przypadku aut osobowych skutkuje nałożeniem kary w wysokości nawet dwukrotności najniżej krajowej pensji (od stycznia 2015 roku – 3500 zł). Czynniki te powodują, że ubezpieczający nie skupiają się na dodatkowych korzyściach oferowanych przez konkretnego ubezpieczyciela, a wyboru zakładu ubezpieczeń dokonują na podstawie powierzchownego porównania dwóch prostych kryteriów: ceny i łatwości zawarcia umowy.

 Mądry Polak po szkodzie

„Wykupuję OC, bo jest taki obowiązek“ – to stereotyp, z którym warto zerwać w imię bezpieczeństwa i wszechstronnej ochrony w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. O skuteczności i rzetelności konkretnych ubezpieczycieli oraz korzyściach płynących z poszczególnych rozwiązań oferowanych wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC przekonali się zapewne Ci, którzy z tych dodatkowych udogodnień skorzystali. Nowoczesna konstrukcja tego ubezpieczenia w wersji poszerzonej oferuje wiele więcej niż to, za co dotychczas płaciłeś.

 OC jest takim samym produktem jak każde inne ubezpieczenie

Na rynku ubezpieczeniowym dostępnych jest wiele ofert uzupełniających obowiązkowe ubezpieczenie OC. Niektóre z nich skonstruowane są „na wypadek” – na wypadek kolizji, na wypadek uszkodzenia, na wypadek unieruchomienia pojazdu. Na szczęście wielu ubezpieczycieli traktuje swoich klientów poważnie i oferowane obowiązkowe ubezpieczenia OC zawierają dodatkowe elementy poszerzające ochronę, które warto uwzględnić w porównywaniu różnych ofert.

Rozwiązania standardowe – jednakowe dla wszystkich

Każdy z ubezpieczycieli działających na rynku motoryzacyjnym ma obowiązek oferowania ubezpieczenia obowiązkowego OC. Zasadniczym celem tego ubezpieczenia jest pokrycie ewentualnych szkód spowodowanych przez Ciebie w związku z korzystaniem z samochodu. Wszystkie zakłady ubezpieczeń obowiązują te same minimalne limity odpowiedzialności: suma gwarancyjna dla jednego zdarzenia jest taka sama u wszystkich ubezpieczycieli (wynika to z ustawy) i wynosi 5 mln euro w przypadku szkód wyrządzonych ludziom i 1 mln euro w przypadku zniszczenia mienia.

Większość zakładów oferuje także zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia w poprzednim roku. Obszar obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej zdefiniowany jest przez Ustawodawcę, a jego poszerzenie w postaci tzw. „zielonej karty“ wynika z Wielostronnego Porozumienia krajów – sygnatariuszy. W związku z tym ani obszar obowiązywania ubezpieczenia OC, ani „zielona karta“ nie jest elementem różniącym oferty poszczególnych zakładów ubezpieczeń. Warto się zatem przyjrzeć dodatkowym opcjom oferowanym przez ubezpieczycieli.   

 Szkoła Bezpiecznej Jazdy

Coraz więcej kierowców uświadamia sobie, że ubezpieczenie OC pomimo tego, że jest obowiązkowe, może także dostarczyć korzyści wykraczające poza ramy nakreślone przez Ustawodawcę. Zawierając obowiązkowe ubezpieczenie OC, możesz na przykład otrzymać możliwość doskonalenia swoich umiejętności w Szkole Bezpiecznej Jazdy. Takie rozwiązanie znajduje się w ofercie ubezpieczenia OC w Avivie, która wychodzi z założenia, że bezpieczne prowadzenie samochodu jest wspólnym interesem ubezpieczonego i ubezpieczyciela.

 Pakiet dodatkowych świadczeń

Bilety do kina i transport w pakiecie dla osób, których samochód uczestniczył w zdarzeniu drogowym lub doznał awarii i będzie musiał pozostać w warsztacie. Pomoc tłumacza przy zgłoszeniu policji zdarzenia drogowego za granicą i transport do sklepu RTV po zakup nowego sprzętu elektronicznego utraconego podczas zagranicznego wyjazdu do kraju europejskiego o wartości nawet 300 euro. Kompleksowe odświeżenie auta z praniem tapicerki i polerowaniem powłoki lakierniczej pojazdu – to tylko niektóre przykłady nowoczesnych rozwiązań oferowanych wraz z ubezpieczeniami OC.

Szczegółowa analiza ofert dostępnych na rynku pokaże Ci, że w dzisiejszych realiach OC to nie tylko obowiązkowa danina, ale spersonalizowany i funkcjonalny produkt przygotowany dla wymagających klientów.

 

 


Powiadom znajomych o wpisie

Komentarze

  • http://autogasafrica.co.za tuis

    Polisa OC robi sie coraz droższa. Żeby zaoszczędzić pieniądze dobrze jest założyć instalację lpg do samochodu. Jakie oszczędności daje instalacja lpg? Można w ciągu roku zaoszczędzić na kosztach paliwa tyle pieniędzy, że wystarczy nam na nową polisę OC i jeszcze zostanie .

    Trzeba pamiętać że ważny jest montaż instalacji lpg i dobór elementów instalacji lpg. Najlepiej powierzyć to profesjonalistom. Dobry warsztat gazowy to podstawa zawsze korzystam z http://lpgmasters.pl