Jak sprzedać samochód: praktyczne wskazówki

19.11.2014
Jak sprzedać samochód: praktyczne wskazówki

Przygotowanie samochodu do sprzedaży to przede wszystkim zadbanie o to, aby kupujący nie miał żadnych wątpliwości co do chęci zakupu pojazdu. Twoim obowiązkiem jest odpowiedzieć na każde, nawet bardzo szczegółowe pytanie nabywcy.

Przygotuj samochód do sprzedaży

Zacznij od dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i wykonaj niezbędne naprawy. Zrób zdjęcia, które będą Ci potrzebne do przygotowania ogłoszenia. Oprócz tych z zewnątrz samochodu, które zamierzasz wykorzystać w ogłoszeniu nie zapomnij o sfotografowaniu wszystkiego, co może być przydatne w przyszłości (stan wizualny silnika, wyposażenie, uszkodzenia i naprawione elementy, tabliczka znamionowa z numerem VIN oraz ogólny wygląd wnętrza). Czasami zdarza się, że kupujący po zawarciu umowy może zgłosić zastrzeżenia co do stanu faktycznego pojazdu, a posiadanie takich fotografii będzie przydatne do ewentualnego rozstrzygnięcia sporu.

Powinieneś także skompletować wszystkie dokumenty, które zamierzasz przekazać kupującemu i wykonać ich kopię. Kupujący mają możliwość sprawdzenia historii pojazdu za pomocą numeru VIN i chętnie z tej możliwości korzystają. Jeśli nie jesteś pierwszym właścicielem auta i wcześniej nie dokonywałeś takiego sprawdzenia, warto to zrobić teraz, aby uniknąć zaskoczenia informacjami przedstawionymi Ci przez kupującego.

Zamieść ogłoszenie lub skorzystaj z usług pośrednika 

Na etapie ogłaszania chęci sprzedaży samochodu masz do wyboru kilka dróg. Pierwsza z nich to samodzielne przygotowanie i zamieszczenie ogłoszenia w portalach motoryzacyjnych lub prasie. Zapisz linki do swoich ogłoszeń. Przydadzą się, gdy będziesz chciał dokonać zmian bądź usunąć ogłoszenie po spisaniu umowy kupna-sprzedaży. 

Możesz także zlecić sprzedaż samochodu wykwalifikowanej firmie. Pamiętaj wtedy o dokładnym omówieniu procesu sprzedaży i zakresie odpowiedzialności pośrednika. Powinieneś ustalić z komisem kwotę należną Tobie po sprzedaży.

Trzecim rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi oferowanej przez salony samochodowe polegającej na pozostawieniu posiadanego pojazdu w ramach rozliczenia za nowy samochód.  

Omów formalności i podpisz dokumenty

W momencie, kiedy Twój samochód znajdzie już nabywcę, powinieneś pamiętać o zadbaniu o ważne formalności. Sporządź z kupującym umowę kupna-sprzedaży na obowiązującym formularzu lub odręcznie. Pamiętaj, że w umowie takiej obowiązkowo muszą znaleźć się:

 • data i miejsce zawarcia umowy oraz określenie stron umowy (imię, nazwisko, adres zameldowania, oznaczenie dokumentu tożsamości, nr PESEL, a w przypadku sprzedaży firmie – jej dane),
 • określenie przedmiotu sprzedaży (marka, model, typ, numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji oraz przebieg, ew. inne informacje o aktualnym stanie technicznym pojazdu, określenie dokonanych napraw i przebytych kolizji),
 • warunki sprzedaży (czyli cena, rodzaj płatności, sposób przekazania pojazdu),
 • oświadczenie zbywającego pojazd o tym, że jest wyłącznym właścicielem pojazdu, a przedmiot sprzedaży jest wolny od wad prawnych i obciążeń na rzecz osób trzecich.

Dodatkowo umowa powinna rozstrzygać, kto zobowiązany jest do opłacenia podatku z tytułu umowy. Warto także umieścić oświadczenie o przekazaniu kompletu oryginalnych kluczyków, pilotów do alarmu oraz innych elementów będących wyposażeniem auta.

Dokonaj formalności urzędowych

Gdy już sprzedałeś pojazd, masz jeszcze kilka obowiązków.

 • Polisę OC przekazujesz kupującemu, a ten w terminie 30 dni może zdecydować, czy będzie korzystał z Twojego ubezpieczenia, czy samodzielnie ubezpieczy samochód. Niezależnie od jego decyzji w terminie 14 dni powinieneś poinformować swojego ubezpieczyciela o fakcie zbycia pojazdu tak, aby mieć pewność, że ewentualne szkody nowego właściciela nie zostaną przypisane do Twojej historii ubezpieczenia. W przypadku AC – za niewykorzystany okres otrzymasz zwrot składki.
 • W terminie 30 dni powinieneś poinformować o sprzedaży samochodu Wydział Komunikacji. Najlepiej jest to zrobić niezwłocznie, gdyż oficjalnie nadal będziesz figurował w rejestrach urzędowych jako właściciel pojazdu i możesz być niepokojony np. wezwaniami związanymi z wykroczeniami drogowymi zarejestrowanymi za pomocą fotoradarów.
 • Pozostaje jeszcze Urząd Skarbowy. Generalnie obowiązek opodatkowania umowy ma nabywca w terminie 14 dni. Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli byłeś posiadaczem pojazdu krócej niż 6 miesięcy wówczas zysk z jego sprzedaży będzie Twoim przychodem w rozliczeniu rocznym i będzie opodatkowany wg standardowych stawek.

Sprzedaż samochodu jest prostą czynnością cywilno-prawną, ale pociąga za sobą wiele obowiązków i formalności. Warto wszystkie czynności przeprowadzić dokładnie i terminowo, a dokumenty związane z operacją zbycia pojazdu zabezpieczyć na wypadek konieczności ich późniejszego odtworzenia.


Powiadom znajomych o wpisie

Komentarze

 • Vag-Expert

  Ludzie kupują oczami, sprzedawcy często kryją pod maską rożne niespodzianki, dlatego warto podjechać przed zakupem do dobrego zakładu mechanicznego

 • http://autogasafrica.co.za tuis

  Samochód z instalacja lpg zawsze jest łatwiej sprzedać. Nabywca może nie dopłaci do instalacji ale kiedy będzie miał do wyboru dwa samochody. samochód z instalacją lpg i samochód bez instalacji lpg to nabywca zawsze wybierze ten z instalacją lpg.
  Dlatego zawsze dobrze jest mieć samochód w którym jest zamontowana instalacja gazowa lpg.
  Profesjonalny montaż instalacji lpg najlepiej zrobić w serwisie lpg http://lpgmasters.pl