Ile kosztuje rejestracja samochodu?

19.11.2014
Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Kupiłeś samochód, co dalej? Bez względu na to, czy nabyłeś auto prosto z salonu czy też używane, możliwie najszybciej musisz je zarejestrować. Formalność ta nie jest zbyt problematyczna ani też przesadnie kosztowna, choć powinieneś wiedzieć, iż zdecydowanie taniej i łatwiej będzie Ci zarejestrować samochód nowy bądź używany – nabyty w kraju niżeli sprowadzany z zagranicy (zwłaszcza spoza obszaru EU). A teraz po kolei…

 

Rejestracja auta: gdzie i kiedy

Aby dokonać rejestracji auta, konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji starostwa powiatowego. Jeśli osobiście nie możesz się tam pofatygować, nie martw się, bowiem swobodnie możesz skorzystać z uprzejmości najbliższych lub przyjaciół. Musisz jedynie wystawić danej osobie pełnomocnictwo (wzór możesz znaleźć w Internecie) i dokonać pierwszej opłaty (opłata skarbowa), w wysokości 17 zł, jeżeli zastępuje Cię ktoś z dalszych krewnych, znajomy spoza rodzinnego grona czy dealer, od którego kupiłeś nowy samochód. Jeśli natomiast powierzysz niniejszą czynność w ręce współmałżonka, rodzica, brata lub siostry, nie poniesiesz w związku z tym absolutnie żadnego wydatku.

 

Termin obowiązkowej rejestracji auta mija po 30 dniach od daty jego zakupu, w związku z czym spokojnie zdążysz skompletować dokumenty

 

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Koszty rejestracji zależą głównie od tego, gdzie i od kogo nabyłeś samochód: w kraju, za granicą, w pobliżu miejsca zamieszkania, a może w innym mieście, auto nowe czy z drugiej ręki? Zmieniają się one także wówczas, gdy zamierzasz zarejestrować pojazd zabytkowy, albo chcesz odrobinę zaszaleć, życząc sobie tablice indywidualne.

Nowe auto zakupione w kraju
Podczas wizyty w wydziale komunikacji należy mieć przy sobie dokumenty wydane przez dealera, a więc: kartę pojazdu, fakturę zakupu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Wypełniasz wniosek i ruszasz w stronę okienka. Niezależnie od tego, czy rejestrujesz auto osobowe czy ciężarowe, wydasz 178,50 zł i 2 zł opłat ewidencyjnych, czyli łącznie 180,50 zł.

 

W kosztach tych mieszczą się:

 • wydanie dowodu: 45 zł + 0,50 gr opłaty ewidencyjnej,
 • naklejka na szybę: 18,50 zł + 0,50 gr opłaty ewidencyjnej,
 • dwa znaki legalizacyjne na tablice: 12,50 zł,
 • tablice rejestracyjne: 80 zł + 0,50 gr opłaty ewidencyjnej,
 • czasowe pozwolenia na jazdę (dowód miękki): 13,50 zł + 0,50 gr opłaty ewidencyjnej.

 

Pamiętaj również, że najpóźniej w dniu rejestracji musisz zawrzeć umowę ubezpieczeniową OC z dowolnie wybraną przez siebie firmą, np. Avivą, która oferuje m.in. korzystne pakiety OC+ AC i umożliwia zakup ubezpieczenia drogą internetową.

Nowe auto zakupione za granicą

Jeżeli natomiast kupiłeś nowy samochód poza granicami kraju, pojawi się dodatkowa formalność, a cena rejestracji wzrośnie o koszty odprawy celnej. Dodatkowo, gdy auto pochodzi spoza obszaru UE, będzie trzeba jeszcze wyłożyć pieniądze na akcyzę, podatek VAT oraz 500 zł dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach opłaty recyklingowej.

Samochód używany zakupiony w kraju

Standardowo, rejestrując używane auto, zapłacisz tyle samo, co w przypadku nowego samochodu, czyli 180,50 zł. jeśli, z jakiegokolwiek powodu, nie posiadasz z karty pojazdu (np. nie została wydana), będziesz musiał dopłacić jeszcze 75 zł.

Jeżeli zdecydowałeś  się nabyć samochód zarejestrowany w pobliżu miejsca zamieszkania, tj. w tym samym mieście bądź powiacie. Jako że zostają wówczas stare tablice, wystarczy jedynie nakleić nowe znaki legalizacyjne, dzięki czemu portfel uszczupli się zaledwie o 81 zł.

Auto używane sprowadzone z zagranicy

Zdecydowanie więcej pieniędzy oraz czasu przeznaczysz natomiast na rejestrację i poprzedzające ją formalności, gdy sprowadzasz używane auto z zagranicy. Przed wizytą w wydziale komunikacji musisz najpierw odwiedzić urząd celny celem opłacenia akcyzy, która wynosi 3,1% od wartości samochodu z silnikiem o pojemności poniżej 2000 ccm lub odpowiednio – 18,6% od wartości auta z większym silnikiem. Konieczna będzie także obecność w urzędzie skarbowym, gdzie należy odebrać zaświadczenie VAT-25, potwierdzające zapłacenie podatku VAT albo brak obowiązku poniesienia tejże opłaty. Zaświadczenie takie kosztuje 160 zł.

To jeszcze nie koniec wydatków. Twój samochód pochodzi spoza UE? Jeśli tak, czeka Cię jeszcze opłata recyklingowa (o której wspominaliśmy wcześniej, opisując rejestrację nowych samochodów). Niezależnie zaś od tego, z jakiego kraju go sprowadzasz, konieczne będzie przetłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego, który za usługę zażyczy sobie najprawdopodobniej ok. 200 zł.

Za samą rejestrację, w której skład wchodzi również wydanie pozwolenia czasowego, zapłacisz 253,50 gr oraz 2 zł kosztów ewidencyjnych, czyli łącznie 256 zł.

Wyjątki: pojazdy zabytkowe, indywidualne tablice

Zapewne niejeden wielbiciel zabytkowych aut chciałby oznaczyć nabyty przez siebie samochód żółtymi tablicami. Na szczęście w tym przypadku dodatkowe koszty są minimalne: rejestracja standardowa, razem z opłatami ewidencyjnymi wynosi 200,50 zł, a bez zmiany właściciela 205,50 zł.

Z wyraźnie większym nakładem finansowym będziesz miał do czynienia, jeśli pragniesz, by auto wyróżniało się na szosie tablicami indywidualnym. Wtedy musisz być przygotowany na wydatek rzędu 1000,50 zł.


Powiadom znajomych o wpisie

Komentarze

 • admin

  oooo

 • http://autogasafrica.co.za tuis

  Na szczęście rejestracja samochodu w którym jest instalacja lpg nie kosztuje więcej. Droższy jest tylko przegląd techniczny samochodu z instalacja gazową. Jednak są to niewielkie kwoty w porównaniu z oszczędnościami jakie daje jazda na gazie. Trzeba tylko pamiętać o żeby robić regularny serwis instalacji gazowej. Osobiście sprawdziłem i jestem bardzo zadowolony z warsztatu gazowego http://lpgmasters.pl

 • https://superparts.pl/ superparts.pl

  Ciekawy i przydatny materiał ;) pozdrawiam!

  https://superparts.pl/