Czy warto kupić używane auto na LPG?

22.01.2015
Czy warto kupić używane auto na LPG?

Instalacje gazowe w samochodach od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kierowców. Czy naprawdę warto kupić auto napędzane na LPG z kilkuletnim stażem?

Dlaczego tak wielu kierowców decyduje się na LPG, czyli kilka słów o zaletach stosowania gazu

Odpowiedź, która jako pierwsza przychodzi do głowy, to zdecydowanie oszczędności. Według danych Instytutu Transportu Drogowego, tankowanie gazu w miejsce oleju napędowego lub benzyny zmniejsza koszty eksploatacji o około 60%.

Wartość ta nie zmienia się w zależności od tego, czy jeździmy tylko po mieście, czy wybieramy się w dłuższą podróż. Warto także zauważyć, jak bardzo zwiększa się zasięg auta napędzanego zarówno benzyną, jak i gazem. W tej samej kwocie możesz przejechać nawet kilkaset kilometrów więcej w ciągu miesiąca. Argument, na który zwraca się mniejszą uwagę, lecz w kontekście globalnym jest on z pewnością ważniejszy, to ochrona środowiska. Spalanie LPG wytwarza o 60% mniej tlenku węgla, 50% mniej węglowodorów i tlenku azotu oraz 10% mniej dwutlenku węgla niż stosowanie benzyny.

Na co zwrócić uwagę, kupując auto z LPG?

Podstawową sprawą, którą należy sprawdzić, kupując używane auto napędzane na gaz, są dokumenty pojazdu. Planując taki zakup, trzeba uważnie przyjrzeć się książeczce serwisowej oraz zweryfikować, czy wszystkie wpisy dotyczące kontroli i serwisowania pojazdu z instalacją są prawidłowe. Niektóre elementy ulegają zużyciu podczas eksploatacji i po pewnym czasie muszą być wymienione – jak np. reduktor czy listwa wtryskowa. Co więcej, termin wymiany zbiornika na gaz z wielozaworem jest odgórnie ustalony przez przepisy i wynosi 10 lat. To wydatek rzędu kilkuset złotych, dlatego warto uniknąć kosztownej niespodzianki w dopiero co zakupionym aucie.

Uszkodzenia – jak je dostrzec?

Wadliwą instalację gazową można rozpoznać na kilka sposobów. Pierwszym sygnałem alarmowym są zwykle problemy z przełączeniem źródła napędu z benzyny na gaz i odwrotnie. Innym symptomem mogącym świadczyć o wątpliwym stanie instalacji LPG są niekontrolowane zmiany prędkości obrotów silnika. Warto także być wyczulonym na niespodziewane gaśnięcie auta. Zapalanie się kontrolki „check engine” to także częsty objaw uszkodzenia katalizatora.

Wpływ instalacji LPG na auto

Przede wszystkim musisz pamiętać, że instalacja gazowa ma często negatywny wpływ na silnik. Choćby niewielkie zwiększenie temperatury spalania działa niekorzystnie na wiele jego elementów, takich jak świece zapłonowe czy zawory. Jeśli instalacja nie pracuje prawidłowo, została nieodpowiednio założona lub dobrano niewłaściwe elementy, uszkodzenia pojawią się znacznie szybciej. Zawieszenie także „wyrabia” się w krótszym czasie, jako że potężna butla stanowi dodatkowe obciążenie. Szczególnie często czynnik ten daje o sobie znać w czasie wakacyjnych wyjazdów, kiedy to najczęściej auto jest pełne bagaży.

Jaki jest wniosek?

Wybierając auto na LPG, po jednej stronie należy postawić duże oszczędności eksploatacji, po drugiej natomiast ryzyko trafienia na instalację uszkodzoną lub zużytą. Warto pamiętać, że często to właśnie kłopoty związane z LPG są prawdziwym powodem sprzedaży auta. Założenie dobrej instalacji może kosztować nawet ok. 4 tys. zł. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że samochody napędzane na LPG ulegają szybszemu wyeksploatowaniu (większe przebiegi oraz negatywny wpływ na silnik), lepszym rozwiązaniem będzie kupno używanego auta bez gazu i dopiero w kolejnym kroku – założenie instalacji. Oszczędności przyjdą z czasem, przeciętnie po przejechaniu ok. 15000 km.


Powiadom znajomych o wpisie

Komentarze

  • http://autogasafrica.co.za tuis

    Nie przesadzajmy z negatywnym wpływem instalacji gazowej na silnik w samochodzie. Wszystko zalezy od jakości elementów, jakości montażu i regularnych serwisów.

    Kiedy zapomina się o dbaniu o instalację to wychodzą takie patologie, że instalacja gazowa zaczyna szwankować. Dobrym przykładem jest to co opisane jest w tym artykule

    http://lpgmasters.pl/uszkodzony-elektrozawor-lpg/

  • https://superparts.pl/ superparts.pl

    Ja pół życia jeździłem na takowym gazie i z moim samochodzikiem wszystko porządku do tej pory a ma go już nowy właściciel;)