Tego mogłeś nie wiedzieć o OC i AC

28.01.2015
Tego mogłeś nie wiedzieć o OC i AC

Wydaje ci się, że wykupienie obowiązkowej polisy OC to jedynie przykra dla portfela konieczność? Że w przypadku stłuczki z twojego ubezpieczenia i tak skorzysta ktoś inny? Jesteś w błędzie. Ubezpieczyciele coraz chętniej oferują dodatkowe usługi, z których będziesz mógł skorzystać właśnie ty. Sprawdź, na co możesz liczyć, kupując samo OC, bądź decydując się na pakiet OC + AC.

  

To musisz wiedzieć o OC

Polskie prawo nakłada na właściciela każdego pojazdu mechanicznego obowiązek ubezpieczenia go od odpowiedzialności cywilnej. OC pokrywa koszty uszkodzeń, które ubezpieczone auto (a raczej jego kierowca) wyrządziło innemu uczestnikowi ruchu drogowego.

Pamiętaj, że umowę dotyczącą ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej musisz podpisać najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, a jeśli zdecydowałeś się przedłużyć OC u swojego ubezpieczyciela, albo kupiłeś używany samochód z ważnym obowiązkowym ubezpieczeniem, powinieneś je przedłużyć najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania OC. Ubezpieczenie ważne jest przez 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Stawka należna wybranemu ubezpieczycielowi z tytułu wykupu OC zależy przede wszystkim od doświadczenia zdobytego za kółkiem. Im więcej lat jako kierowca i mniej spowodowanych stłuczek, tym taniej. Znaczenie ma też wiek osoby posiadającej auto.

 Zdarza się, że niezależnie od wysokości twojej składki, możesz liczyć na dodatkowy prezent do OC od twojego ubezpieczyciela. Warto wziąć to pod uwagę, porównując oferty.

 

 Szkoła Bezpiecznej Jazdy w prezencie do OC

O tym, że niebezpiecznym sytuacjom na drodze można zapobiec, wiedzą najlepiej ci, którzy pierwszą stłuczkę mają za sobą. Są osoby, które po takiej przygodzie boją się usiąść za kółkiem, inni nie mają z tym problemu. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, warto pomyśleć o doszlifowaniu swoich umiejętności w Szkole Bezpiecznej Jazdy. Koszt takiego jednodniowego kursu to wydatek rzędu 800-1200 zł. Aviva wszystkim swoim klientom, którzy wykupią OC, oferuje taką możliwość całkowicie za darmo.  

AC w pakiecie, czyli dodatkowe korzyści ze zniżką

Jeżeli planujesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie o autocasco, rozważ jego zakup w tym samym towarzystwie. Decydując się na pakiet OC+AC, możesz liczyć na dodatkowe rabaty. W Avivie masz możliwość otrzymania nawet do 80% zniżek. Może się więc okazać, że wydatek wcale nie będzie duży, za to korzyści nieocenione.

Pamiętaj, że nieobowiązkowe ubezpieczenie autocasco m.in. chroni samochód i jego wyposażenie przed następstwami wypadku drogowego lub zdarzenia losowego. AC pokrywa też straty w razie kradzieży auta. Tych korzyści nie daje ci samo OC.

Zanim podpiszesz umowę z wybranym ubezpieczycielem, powinieneś jednak dokładnie zapoznać się z zakresem oferowanego AC. To m.in. od niego zależy wysokość Twojej składki. Zastanów się, czego oczekujesz od dodatkowego ubezpieczenia i dopiero z taką wiedzą szukaj autocasco w najlepszej cenie. Zwróć uwagę na wszelkie zapisy w umowie. Ogromne znaczenie mają nie tyle poszczególne świadczenia w ramach ubezpieczenia, które chcesz wykupić, ile: zakres udzielonej ochrony, wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także obowiązki ubezpieczającego. Znając zapisy umowy, nie powinieneś być zaskoczony odmową wypłaty odszkodowania. Wyobraź sobie, że masz wypadek, a Twojej pociechy na szczęście nie ma w aucie. Ubezpieczyciel może podważyć zasadność wypłaty rekompensaty za fotelik samochodowy, choć producenci rekomendują jego wymianę, nawet jeśli nie było w nim małego pasażera, a stłuczka okazała się niewielka. W Avivie AC obejmuje między innymi ubezpieczenie dwóch fotelików dziecięcych, bezpłatny assistance i wymianę lub naprawę zamków.

 

OBLICZ SKŁADKĘ

 

Rozszerzenie polisy dla większego komfortu całej rodziny

 To nie jedyne korzyści, które możesz mieć z pakietowego ubezpieczenia. W Avivie masz do wyboru kilka dodatkowych opcji, m.in.  .  Jeżeli w wyniku wypadku samochodowego zostaniesz ranny, a będziesz posiadać taką polisę, możesz liczyć na pieniądze, które będziesz mógł wykorzystać na leczenie czy rehabilitację.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest Assistance, czyli pomoc ubezpieczyciela w trakcie nieprzewidzianych sytuacji, jakie mogą cię spotkać na drodze. W Avivie możesz wybrać spośród 3 wariantów takiego ubezpieczenia. W zależności od pakietu, na jaki się zdecydujesz, możesz liczyć m.in. na: nocleg czy dalszą podróż z kierowcą zastępczym, a za granicą także na pomoc tłumacza, gdyby twoje auto nie było sprawne do dalszej drogi. Warto pamiętać także, że wybierając OC w Avivie, Assistance w wariancie podstawowym otrzymujesz gratis. I to na terenie całej Europy.

 


Powiadom znajomych o wpisie

Komentarze

 • http://www.laurico.pl Laurico Kraków

  Nie wiedziałam, że można skorzystać ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy :D super opcja!

 • http://autogasafrica.co.za tuis

  Kiedy przychodzą ujemne temperatury warto pamiętać także o zadbaniu o to
  żeby prawidłowo działała instalacja lpg, zwłaszcza jak jest to
  instalacja gazowa sekwencyjna. Podstawowa sprawa to sprawdzenie czy
  parownik lpg jest gorący. Jak reduktor gazowy jest zimy to instalacja
  gazowa nie będzie działać. Może to doprowadzić do szeregu usterek.

  Najlepiej skierować się do specjalistów oni zrobią przegląd i serwis lpg. http://lpgmasters.pl

 • https://www.iparts.pl/ iParts.pl

  Bardzo ciekawy i zdecydowanie przydatny artykuł pokazujący zalety wykupienia poszerzonego ubezpieczenia na samochód. Warto poświęcić chwilę czasu na lekturę.

 • https://superparts.pl/ superparts.pl

  Każdy posiadający samochód, bądź ten kto chce kupić swoje przyszłe auto, powinien się tu znaleźć i przeczytać ten materiał. Brawo dla autora, wszystko przedstawione jasno i czytelnie.